Predavanjem dr. Dinka Župana obilježeno 110 godina školstva u Bocanjevcima
Dana 25. svibnja 2016. obilježena je 110. obljetnica organiziranog školstva u Bocanjevcima, čija škola pripada Osnovnoj školi Matije Petra Katančića u Valpovu. Program manifestacije uključivao je, između ostaloga, prigodnu izložbu fotografija iz povijesti škole, nogometnu utakmicu između učenika i učitelja te prigodni program koji su pripremili učenici matične i područne škole.
U okviru manifestacije suradnik na projektu dr. sc. Dinko Župan održao je predavanje s temom “Počeci školstva u Bocanjevcima”, kojim je brojnim gostima, sadašnjim i bivšim učiteljima i učenicima škole predstavio zanimljive podatke o najranijoj povijesti organiziranoga školstva u tom naselju.
Glas Slavonije o manifestaciji te osobito o predavanju dr. Župana donosi sljedeće:
Uz koncert učenika glazbenih odjela Glazbene škole, u srijedu je svečano obilježeno 110 godina organiziranog školstva u Bocanjevcima. U povodu toga postavljena je izložba fotografija iz povijesti školstva, a uz svečanu priredbu o ovoj maloj obrazovnoj ustanovi s respektabilnim stažem i počecima školstva u njoj govorio je dr.sc. Dinko Župan, iz Hrvatskog instituta za povijest.
– Kada je Virovitičanin Ivan Paulik 11. rujna 1906. imenovan namjesnim učiteljem u Bocanjevcima, nije imao predodžbu o tome u kakvo selo dolazi raditi. Stoga ne čudi što je pomalo razočaran u školskoj spomenici, koju je upravo on počeo voditi, o svom novom mjestu življenja to i upisao. Njegovo razočarenje novim radnim mjestom ne može se usporediti s razočarenjem Osječanke Bernardine Golić koja je 1897. godine počela raditi kao učiteljica u Ivanovcima. Iako razočarani, učitelji i učiteljice koji su počeli s radom u netom otvorenim školama krajem 19. i početkom 20. stoljeća hrabro su se upustili u prosvjetiteljski poduhvat opismenjavanja u tadašnjem osječkom kotaru – ispričao je Župan o počecima školstva u Bocanjevcima.
Njegova istraživanja nadalje kažu da je nastava počela 10. listopada 1906. godine, a u prvi razred krenula su sva djeca između 7. i 12. godine, što je poprilično napunilo učionicu u kojoj su se odjednom našla 92 đaka. Velika je bila razlika između broja učenika (60) i učenica (32), a ta praksa slabijeg slanja ženske djece u škole bila je prisutna u čitavoj Hrvatskoj tijekom 19., ali i početkom 20. stoljeća. Tijekom idućih deset godina omjer se smanjivao da bi do školske godine 1916./17. broj djevojčica bio nešto veći od broja dječaka (31 učenik i 34 učenice).
Budući da su do otvaranja škole svi stanovnici Bocanjevaca bili nepismeni, tijekom 1906./7. u četiri zimska mjeseca u selu je održan tečaj opismenjavanja odraslih. Na tim tečajevima cilj je bio stjecanje osnovne pismenosti kod što većeg broja nepismenih, tako da je škola odigrala itekako važnu ulogu u prosvjetiteljstvu ovog kraja. Tijekom prvih deset godina u nižoj pučkoj školi u Bocanjevcima radila su tri učitelja i jedna učiteljica, a nakon Ivana Paulika trag u školi tijekom prve polovine 20. stoljeća ostavit će učiteljica Ljubica Šimunović i učitelj Zvonimir Cvenić, čijim je zalaganjem školska zgrada u Bocanjevcima 1937. dobila gornji kat – naveo je Župan povijesne činjenice o školi koja djeluje kao područna škola pri valpovačkoj OŠ M.P. Katančića.
Powerpoint prezentacija dostupna je ovdje